A válási mediáció menetét törvény szabályozza.
A válási mediáció hivatalos okirattal zárul, megállapodással, amelyet, mint közös megegyezést a bíróságra be lehet nyújtani és az azonnal dönt: jóváhagyja. Így a válás megtörtént.
A törvény a válási mediációt csak nagy vonalakban határozza meg. Persze a lényeg benne van: mi az eljárás menete, mi a dolga a mediátornak. De ezen belül a folyamat a felekre és a mediátor munkamódszerére van bízva. A válási mediáció menetéről az eljárás kezdetekor részletesen tájékoztatom az ügyfeleket, de röviden: a törvény és saját gyakorlatom alapján a válási mediáció menete a következő.
A felek írásban vagy emailben kezdeményezhetik nálam a mediációt, amiben felkérnek, hogy az ügyükben járjak el. Persze a gyakorlatban telefonon szoktak először megkeresni, hogy megbeszéljünk egy időpontot, és a találkozón foglaljuk írásba a felkérést és az annak elfogadásáról szóló nyilatkozatomat. Fontos, hogy minden ügyben titoktartási kötelezettségem van minden kívülállóval szemben.
A törvény szerint feleknek az első közvetítői megbeszélésen és a megállapodás megkötésekor személyesen, együttesen meg kell jelenniük. Az első megbeszélésen azért kell jelen lenni, hogy egyértelmű legyen: valóban mindkét fél mediációt szeretne. Természetesen van rá lehetőség, hogy ha előbb csak egyikük jelentkezik, akkor azt tanácsadásnak tekintve a másik fél jelentkezésekor elinduljon a mediáció. De a mediáció végén, a kialakított megállapodás létrejöttéhez a két félnek együttesen jelen kell lennie!
A mediáció hivatalosan akkor indul meg, amikor a felek aláírják, hogy kérik a mediációs eljárás lefolytatását. A törvény szerint a mediátor közvetítői díját – eltérő megállapodás hiányában – a felek egyenlő arányban viselik. A gyakorlatban a mediációs ülés – azaz a létrejövő megállapodás aláírására szolgáló találkozó – díját a felek közösen viselik, míg az ezt megelőző egyéni találkozások díját legtöbbször ki-ki maga állja.
Mivel a törvény lehetővé teszi, hogy a mediátor a közvetítői eljárást a felek együttes jelenlétében vagy külön-külön tartott megbeszélések formájában egyaránt lefolytathassa, én a következő metódust alkalmazom.
Először mindkét féllel külön-külön egyénileg találkozom, előkészítendő a megegyezést. Az egyéni beszélgetések során igyekszem a felekkel a másik fél álláspontjának okait, hátterét megértetni, az indulatokat csökkenteni, a vitát racionális alapokra helyezni. A mediáció során az érzelmeknek hangsúlyos szerep jut, hiszen a válás utáni jó kapcsolat érdekében ez elengedhetetlen, és a békés lezáráshoz is szükség van az érzelmek tisztázására, a sérelmek oldására.
A törvény tartalmazza, hogy a mediátor a feleket részletesen meghallgatja, biztosítva, hogy egyenlő elbánásban részesüljenek. Az egyik féltől kapott tájékoztatást, hacsak nem jelzi, hogy nem szeretné, akkor közölhetem a másik féllel, de csakis annak érdekében, hogy a másik fél ennek figyelembevételével álláspontját kialakíthassa és a megegyezéshez közelebb kerüljünk!
Az egyéni találkozások száma attól függ, hogy mennyire állnak közel a felek a megegyezéshez. Ha szinte mindenben egyeznek, akkor nincs szükség hosszas előkészítésre. Ha nagyon távoliak az álláspontok, akkor több egyéni találkozó lehet szükséges, hogy közelítsük őket. Amikor látszik, hogy a megegyezés körvonalazódott, megtartjuk a mediációs ülést. Ez egy hosszabb közös találkozó, ahol mindkét fél kifejti az álláspontját, igényeit, majd ezek összehangolásával létrejön a megállapodás.
A mediációs eljárás a megállapodás aláírásának napjával fejeződik be, vagy ha bármelyik fél, vagy ketten együtt úgy döntenek, hogy befejezettnek tekintik a mediációt. De a mediáció mindenképpen be kell hogy fejeződjön négy hónap elteltével! Ez is azt szolgálja, hogy az eljárás legyen gyors és hatékony.
Mediátorként a létrejött megállapodást írásba foglalom, és az okiratot a feleknek átadom.
A mediációs megállapodást azután egy – általam szintén átadott – keresetlevéllel együtt be kell nyújtani a bíróságra, a bíróság pedig egy nagyon rövid időn belül kitűzött gyors tárgyalási napon jóváhagyja a megállapodást. Ez azt jelenti, hogy nem történik semmiféle bizonyítás, nyilatkozattétel, hanem egyszerűen a mediátor által készített megállapodást a bíróság jóváhagyja és ezzel a házasság fel van bontva, a megállapodásban foglaltak szerinti feltételekkel. Fontos, hogy ilyen okiratot kiállítani csak a minisztérium által nyilvántartott mediátor jogosult, mert ez hivatalos irat, aminek alapján a bíróság azonnal meghozza az ítéletet a házasság felbontásáról. Mindössze egy keresetlevél szükséges a benyújtáshoz, amit én jogászként a megállapodással együtt mindig elkészítek. Azzal, hogy a mediátor jogosult a felek megállapodását írásba foglalni és azt a bíróság csak elfogadja, nagy teher kerül le a bíróságok válláról. Nem kell hosszas tárgyalási napokat tartaniuk, hónapokig dolgozniuk ezeken az ügyeken. Emiatt is van, hogy az ilyen megállapodással érkező ügyfeleket a bíróságon “szívesen látják” és a lehető leghamarabbi időpontra beosztják az ügyükben való döntést (a jóváhagyást).
A közvetítői eljárásban létrejött megállapodás persze nem érinti a feleknek azt a jogát, hogy bírósághoz forduljanak. Ha a megegyezés nem jön létre, akkor azok a javaslatok, kompromisszumos vélemények, amiket valamelyik fél a megegyezés érdekében tett, nem használhatóak fel a bíróság előtt.