a mediáció: konfliktuskezelés

A mediáció tulajdonképpen konfliktuskezelés, a mediátor a felek közötti megegyezést segíti. A mediátor a kommunikációért felelős. Célja a felek álláspontjának közelítése. Elfogulatlanul, mintegy külső szemlélőként irányítja a beszélgetést.

A mediáció célja:
– a válás
– a párkapcsolati konfliktus megoldása
– a megromlott kapcsolat új alapokra helyezése.

A mediációs ülést megelőzően, ahol a megegyezés megszületik, a mediátor külön-külön találkozik a felekkel és előkészíti az ülést.

A mediátor igyekszik a felekkel:
– a másik fél álláspontjának okait, hátterét megértetni,
– az indulatokat csökkenteni,
– a vitát racionális alapokra helyezni.

Az általam végzett mediáció során az érzelmeknek hangsúlyos szerep jut. Egy kapcsolat újraépítésénél ez elengedhetetlen. De a békés lezáráshoz is szükség van az érzelmek tisztázására, a sérelmek oldására. Így jöhet létre olyan közös megegyezés, amelyet mindkét fél betart majd.

Párkapcsolati mediációnál a “megegyezés” voltaképpen egy térkép ahhoz, hogy a kapcsolat milyen lépésekkel épül majd újjá.

Válási mediációnál azonban hivatalos irat. A létrejött megállapodást a nyilvántartott mediátor hivatalosan aláírja, majd azt a bíróságra keresetlevél kíséretében be kell nyújtani. A bíróság a megállapodást rövid időn belül jóváhagyja, és ezzel a házasságot felbontja.

A mediációval történő válás során ügyvédi és semmilyen más további költség nincs, a mediáció díján felül csak a bírósági jóváhagyás illetékével kell számolni. Ha a válás mediációval történik, a bírósági jóváhagyás 30 000 forintos illetéke a mediátor munkadíjával csökkenthető (a vonatkozó jogszabályban meghatározottak szerint).

A mediációs eljárásra vonatkozó jogi szabályozás összefoglalása a jogszabályok menüpontban található meg.

A blogban a mediációs folyamat hosszáról is tájékozódhat (a bejegyzés olvasásához kattintson ide).

A mediátor titoktartásra kötelezett!

Search