Párkapcsolati mediáció
Sokszor már egy találkozás elég ahhoz, hogy a nem jól működő párkapcsolat új alapokra helyeződjön. A válás gondolata gyakran segélykiáltás: csináljunk valamit, mert ez így nem jó!
Amikor egy pár úgy dönt, hogy elválnak, sokszor az érzelmek még nem hunytak ki teljesen. Ezekben az esetekben előfordul, hogy a válási mediáció „menet közben” párkapcsolati mediációvá alakul. A cél ilyenkor a konfliktuskezelés, a párkapcsolat új alapokra helyezése lesz.
Ha a pár életében krízishelyzet merül fel, és külső segítségre van szükség, a párkapcsolati mediáció gyors és hatékony megoldás.
A párkapcsolati mediáció a párterápiával szemben inkább gyakorlatias, az igények és vágyak megfogalmazásán és a Bert Hellinger által megfogalmazott „adok-kapok egyensúlyán” alapuló, jövőre irányuló megoldást kínál. Ennek során feltérképezzük a problémákat, röviden azok okait, a nézeteltérések és konfliktusok mögött meghúzódó problémákat. A mediátor ebben objektív kívülállóként szakmai tapasztalatával nagyon sokat segít. A problémák sok esetben a kommunikáció hiányosságaira vezethetők vissza, amely azonban áthidalható. Szintén gyakori, hogy a kapcsolati probléma hátterében egyéni problémák állnak: ezek lehetnek gyermekkori traumák, de olyan okok is, amelyek nem tudatosak, csak „érezni” őket. Nagyon sok kapcsolati probléma hátterében feszülnek a családból hozott „mintából” fakadó problémák, amelyek hatékonyan kezelhetőek.
Sajnos a nevelés, oktatás nem tér ki arra, hogyan alakítsunk ki és tartsunk meg boldogító és kiegyensúlyozott kapcsolatokat. De önmagunkat és társunkat megismerve, a kapcsolatok fejlődésének törvénszerűségeit szem előtt tartva erre mindannyiunknak meg van a lehetősége: ebben segít a férfiak és a nők gondolkodásának különbségeiről szóló írásom is.