A mediáció története
A mediáció története hosszú múltra tekint vissza. Előzményének tekinthető, hogy a semleges, külső fél beavatkozása és közvetítése a konfliktusban, feszültségben lévő felek között számos kultúrában ismert volt, már több száz évvel ezelőtt. Már a Bibliában is megjelenik a gondolat, hogy vitás helyzetekben kívülálló bevonása szükséges.
Gyakran a papok, sámánok töltöttek be ilyen közvetítő szerepet, és volt olyan kultúra is, ahol ezt a szerepkört hagyományosan asszonyok töltötték be. A különféle törzsi vagy etnikai csoportok között gyakran a közösség öregjei vállaltak békítő szerepet, Kínában a konfliktusmegoldás fő eszköze volt. Az ókori görög városállamok egymás közti vitáik során gyakran más városállamokat vontak be a megegyezés folyamatába. Később is először nemzetközi konfliktusokban alkalmaztak a mediációhoz hasonló módszert, a nemzetközi diplomácia ma is mediációhoz hasonló eszközöket alkalmaz, amikor egy-egy ország közvetít két vitában álló állam között.
A módszert korunkban a XIX. századi, amerikai puritán közösségek kezdték el alkalmazni, majd a harmincas évektől munkajogi és szakszervezeti vitákban használják a mediációt. Húsz évvel később, a II. világháború után szintén Amerikában a békéltetés új technikái jelennek meg a gyakorlatban: megnőtt az emberek igénye a demokráciára, már képesek és hajlandóak a konfliktusokat megbeszélni. A mediáció az 1970-es évektől kezdett rohamosan elterjedni, ekkor már Nagy-Britanniában is alkalmazzák családi és válóperes ügyekben. A nyolcvanas évektől amerikában és számos európai országban kötelező, vagy ajánlott a per előtt vagy helyett mediációs eljárás alkalmazása. Ennek oka a bíróságok tehermentesítése és az is, hogy a mediációval létrejött megállapodásokat a felek sokkal inkább betartják, mint a bírósági ítéleteket.
Magyarországon a mediációt - bár gyökerei tág értelemben az államalapításig visszanyúlnak - a kilencvenes években kezdték el alkalmazni civil szervezetek és 2002-ben jött létre törvényi szabályozása. 2014-től pedig az új polgári törvénykönyv szerint bizonyos esetekben már kötelező lesz a mediáció igénybevétele.
A mediáció történetéről részletes és nagyon érdekes olvasnivaló dr. Varga Szabolcs doktori értekezésének "VII.1. Alternatív konfliktusmegoldási lehetőségek története" fejezete.