Dr. Barna Andrea

Hírek

Honlapom 2024. őszén megújul, szeretettel várom az új honlapon is. Kellemes nyári pihenést kívánok!

barna.andrea.pszi@gmail.com      70-9423236


Tisztelt olvasóim, 2024/25-ben a Közép-Európai Mediációs Intézet KEMI Mentor képzésén veszek részt, amellyel a legmagasabb  szintű szakmai szervezet tagjaként további speciális ismereteket szerzek majd.


Kedves érdeklődők, örömmel osztom meg, hogy 2023. júniusában a KRE pszichológia szakán viselkedéselemző diplomát szereztem, tanulmányaimat a Debreceni Egyetem mesterszakán folytatom. Jogász és kommunikációs végzettségeim mellett pszichológiai szaktudasomat is a legmagasabb szintre szeretném emelni ügyfeleim még jobb támogatása érdekében.


Tisztelt érdeklődők! 2023. március 1-től ismét várok minden válással kapcsolatos kérdést, megkeresést, időpontfoglalást egyéni tanácsadásra vagy mediációra. Időpont sms-ben is kérhető, azonnali visszaigazolással: 70-942-32-36

Emailben: barna.andrea.pszi@gmail.com


Kedves olvasóim, az elmúlt időszakban a feltöltődésre helyeztem a hangsúlyt, átmenetileg nem vállaltam megbízásokat, képzéseken vettem részt, többek között pszichológia alapszakos diplomát szereztem. Azt gondolom, hogy segítőként különösen fontos rendszeresen "szünetet tartani", belülről is építkezni, töltődni ahhoz, hogy minden megkeresésnél teljes szívvel forduljak ügyfeleimhez, a rutin kizárólag a szakmai tudás mélységében jelentkezzen. Közel 10 év telt el Mediációs Irodám indulása óta, most tehát rekreációs szabadságom után hamarosan megújult honlap-tartalommal és aktívabb közösségi média jelenléttel jelentkezem majd, hogy az érdeklődők minél több hasznos információhoz juthassanak nálam a mediáció témakörében. Kérdéseiket, témajavaslataikat a barna.andrea.pszi@gmail.com emailcímen várom!


2020. márciusától term.gy. és eü. alapképzésen vettem részt, amelyet sikeres vizsgák követtek. A gyakorlati oklevél megszerzésével a módszerrel kapcsolatos tanulmányaim megkezdése után hat évvel, 2021 nyarán, hivatalosan is kineziológus végzettséget szerzek. A képzés szemléletformáló: a közös megegyezések létrehozását lelki oldalról segíti; előmozdítja az emberi működés és viszonyok még jobb elméleti ismeretét. Emellett 2020. ősze óta a Károli Gáspár Református Egyetem BA pszichológus-hallgatója vagyok, szintén abból a célból, hogy még több ismerettel, hatékonyan segíthessem a hozzám fordulókat. Az elmúlt egy évben továbbá négy mediációs továbbképzésen és konferencián vettem részt.


2018. szeptemberében az International Center or Nonviolent Communication által szervezett Erőszakmentes kommunikáció tréningen vettem részt. Köszönöm a kapott tudást, szemléletet Rambala Éva trénernek!


Öt év gyakorlati munka után, 2018. márciusában - két további továbbképzés teljesítésével - a következő öt évre vonatkozóan is nyilvántartott mediátor lettem, így friss elméleti és hosszú évek gyakorlati tapasztalatával várom tisztelt ügyfeleimet továbbra is.


Kedves ügyfeleim és honlap-látogatók, elfoglaltságom esetén időpontegyeztetés (és visszahívás kérése) sms-ben a 70-9423236 telefonszámon lehetséges.


Tájékoztatom Önöket, hogy aktuális (őszi/téli/tavaszi/nyári) szabadságom, valamint továbbképzések ideje alatt a válaszadási idő hosszabb lehet, emiatt megértésüket és türelmüket előre is köszönöm!


Tisztelt érdeklődők: 2016. április 28. - május 1. között kineziológiai továbbképzésen veszek részt, ezért ebben az időszakban hívást nem tudok fogadni, sms-ben azonban ezidő alatt is elérhető leszek.


Tájékoztatom kedves ügyfeleimet és az érdeklődőket, hogy a Mediációs Iroda 2015. június 1-jétől könnyebben megközelíthető helyre költözött. Az új cím: XIV. kerület, Várna utca 12-14.

Az új irodahelyiségben továbbra is várom mindazokat, akik szeretnék válásukat közös nevezőre jutva, megnyugtató módon megegyezve lebonyolítani, vagy kapcsolatukat rendbe hozni.


Új írásom a blogban a párterápia létjogosultságáról szól: érdemes "kibírhatóvá" tenni a kapcsolatot? Vagy inkább lépjünk? (2015. március 25.)


2014. március 15-én hatályba lépett az új polgári törvénykönyv, amely a válásokra vonatkozóan is hozott jogi változásokat: áttekintés a blogban.


Örömmel tájékoztatom kedves ügyfeleimet, hogy néhány hete, 2013. december 8-án átvehettem az egy éves NLP-NLPt gyakorlati kommunikációs tanfolyam elvégzését igazoló oklevelemet. Remélem, hogy ezzel az újabb képesítéssel és szélesebb körű tudással még hatékonyabban segíthetem a hozzám fordulókat kapcsolatuk javításában, vagy békés lezárásában.


2013. decemberében a legolvasottabb blogbejegyzés: "Másképp gondolkodnak a férfiak és másképp a nők" a férfi-női gondolkodás különbségeiről...


Az Iroda 2013. október 1-jétől a XIII. kerület Petneházy utcában működik. Szeretettel várom ügyfeleimet az új honlap mellett új irodámban is!

Kapcsolat

Hívjon: 70-942-32-36

Írjon: barna.andrea.pszi@gmail.com
Keressen a facebook-on:
Dr. Barna Andrea Mediációs Iroda

Legfrissebb bejegyzés

A párkapcsolat és a szülők

A jól működő párkapcsolat két önálló, felnőtt ember szövetsége. Ahogy mondani szokták: akkor jó, ha "H" betőt formáz, nem két egymásra támaszkodó szárból álló "A" betűt. Hogyan kapcsolódik ez a szülők...

Milyen jelekből láthatjuk gyerekeinken, hogy megviseli őket a konfliktusunk?

A szülők konfliktusa hatással van a gyerekekre, akár válás-közeli helyzetről van szó, akár súlyos párkapcsolati problémáról. Mikor gondoljunk arra, hogy a gyerekeknek plussz odafigyelés és törődés szükséges ebben a helyzetben?

A válasz erre elsősorban az, hogy mindig gondolnunk kell rá. A gyerekek a felnőtteknél érzékenyebben reagálnak a környezetük hangulataira, érzéseire. Számukra a szülők a biztonságos világot jelenítik meg, és ha érzik a feszültséget, bizonytalanságot, akkor az erősen hat rájuk. Még akkor is, ha ennek nincsenek feltűnő jelei. Az is nyilvánvaló, hogy a feszült légkör többet árt nekik, mint egy rendezetten lezajló válás, ami után megváltozott, de nyugodt körülmények veszik körül őket. A rendezett viszonyok nagyon fontosak a gyerekek számára: arra kell törekednünk, hogy így vagy úgy, de mielőbb tisztázzuk a helyzeteket és kiegyensúlyozott körülményeket teremtsünk gyermekeink számára.

Azt, hogy a gyerekekre hogyan hatnak a konfliktusok, néha nehéz megítélni. Vannak olyan gyerekek, akik jobban viselik, mások érzékenyebbek rá. A szülőknek a konfliktusban "benne élve" gyakran nem jut energiájuk arra, hogy észre vegyék a gyerekek jelzéseit: "nem érzem magam biztonságban!".

Mik azok a jelek, amikre mindenképpen oda kell figyelnünk?

Az óvodás korú gyerekek élményeiket a játékban dolgozzák fel. Sokszor babákkal, figurákkal játszák el azt, ami bennük, körülöttük zajlik. Máskor szerepjátékaikban jelenik meg a konfliktus: veszekedőset játszanak, vagy állandóan harcolnak.

Sok mindent jeleznek a rajzaik is. Mit rajzol, hogyan ábrázolja a családot, saját magát. Fontosak a változások: ha megváltoznak a rajzai, más (például sötétebb) színeket használ, más a rajzok vonalvezetése, vagy a ceruza-nyomás (erősen satíroz például).

Természetesen a viselkedés megváltozása a leginkább feltűnő jel: nyugtalanság, hangulat-ingadozás, magába fordulás, bohóckodás, szófogadatlanság, indokolatlan sírdogálás, agresszió - ezek mind arra utalnak, hogy a gyereket nyomasztja valami. A viselkedés megváltozásához tartozik az is, amikor a gyerek kapcsolata változik meg a környezetével. Másképp vesz részt a gyerekközösségben, agresszívabb, uralkodóbb lesz, vagy kivonul a csoportból és magányossá válik. Megváltozik a kapcsolata a szülővel: nem akar elválni tőle, fél "egyedül maradni", azaz nem akarja, hogy más vigyázzon rá (nagymama, óvoda), túlzottan ragaszkodó lesz vagy elutasítja a szülőt.

Szintén jelzésértékű, ha a beszédben jelentkeznek változások: dadogás kezdődik, túlzott beszédkényszer, vagy csendes magába fordulás vehető észre, harsánnyá válik a beszéde.

A lelki hatások testi tünetekben is megnyilvánulhatnak, a gyerek hasfájóssá válik, fáj a feje, nehezen alszik el vagy éjjel többször felébred, étvágytalan vagy túlzottan falánk lesz.

Ha a szülők ezeket a tüneteket észlelik, sokszor nem vesznek tudomást róla, így védve magukat. Előfordul az is, hogy más okokat keresnek, vagy másokat hibáztatnak. Ez természetes reakció: nehéz szembenézni a konfliktushelyzeten túl még ezzel a problémával is. Mindenki szeretne jó szülő lenni, és nagyon megterhelő, ha az egyéb problémák mellett még rossz szülőnek, felelősnek is érezzük magunkat a gyereknek okozott "rossz" miatt. Ezek az érzések természetesek és ha szembe nézünk velük, akkor megoldhatóak.

A legfontosabb - a megoldáshoz vezető út - ha a kapcsolati problémánkat mielőbb megoldjuk. Ehhez akár külső segítség igénybevétele is szükséges lehet, de mi magunk is sokat tehetünk azért, hogy tisztázzuk magunkban érzéseinket, céljainkat, majd igyekezzünk a másik féllel kompromisszumkészen, konstruktívan megoldani a problémákat. Ha a másik fél ebben nem partner, akkor nekünk kell erősnek lennünk, és megkeresni a lehetséges megoldásokat. Lelkileg támogatni a gyerekeinket, fejleszteni saját hozzáállásunkat és megtalálni a módját annak, hogy mégis szót értsünk a másikkal.

A mediáció - ha mindkét fél nyitott arra, hogy legalábbis tegyen egy próbát vele - jó lehetőség arra, hogy a konfliktust hatékonyan és gyorsan megoldjuk. A válást békésen és felesleges további konfliktusokeltés nélkül lezárjuk, vagy a kapcsolatunkat újjáépítsük: megkeressük a konfliktus okait és rendezzük azokat. A kapcsolati probléma megszűnésével a szülőként érzett lelkiismeretfurdalás is megszűnik!

A problémamegoldás gyakran nagyon nehéz. De gyerekeinkkel teszünk jót, amikor önmagunkért teszünk...

Az un. családi mediáció módszerével - amelyet én is alkalmazok - a válás, a konlfiktusmegoldás során a gyerekek érdekét, szempontját szem előtt tartva a gyerekeknek is leginkább megfelelő megoldás jöhet létre.

e-mail icon Facebook icon