Dr. Barna Andrea

Hírek

Honlapom 2024. őszén megújul, szeretettel várom az új honlapon is. Kellemes nyári pihenést kívánok!

barna.andrea.pszi@gmail.com      70-9423236


Tisztelt olvasóim, 2024/25-ben a Közép-Európai Mediációs Intézet KEMI Mentor képzésén veszek részt, amellyel a legmagasabb  szintű szakmai szervezet tagjaként további speciális ismereteket szerzek majd.


Kedves érdeklődők, örömmel osztom meg, hogy 2023. júniusában a KRE pszichológia szakán viselkedéselemző diplomát szereztem, tanulmányaimat a Debreceni Egyetem mesterszakán folytatom. Jogász és kommunikációs végzettségeim mellett pszichológiai szaktudasomat is a legmagasabb szintre szeretném emelni ügyfeleim még jobb támogatása érdekében.


Tisztelt érdeklődők! 2023. március 1-től ismét várok minden válással kapcsolatos kérdést, megkeresést, időpontfoglalást egyéni tanácsadásra vagy mediációra. Időpont sms-ben is kérhető, azonnali visszaigazolással: 70-942-32-36

Emailben: barna.andrea.pszi@gmail.com


Kedves olvasóim, az elmúlt időszakban a feltöltődésre helyeztem a hangsúlyt, átmenetileg nem vállaltam megbízásokat, képzéseken vettem részt, többek között pszichológia alapszakos diplomát szereztem. Azt gondolom, hogy segítőként különösen fontos rendszeresen "szünetet tartani", belülről is építkezni, töltődni ahhoz, hogy minden megkeresésnél teljes szívvel forduljak ügyfeleimhez, a rutin kizárólag a szakmai tudás mélységében jelentkezzen. Közel 10 év telt el Mediációs Irodám indulása óta, most tehát rekreációs szabadságom után hamarosan megújult honlap-tartalommal és aktívabb közösségi média jelenléttel jelentkezem majd, hogy az érdeklődők minél több hasznos információhoz juthassanak nálam a mediáció témakörében. Kérdéseiket, témajavaslataikat a barna.andrea.pszi@gmail.com emailcímen várom!


2020. márciusától term.gy. és eü. alapképzésen vettem részt, amelyet sikeres vizsgák követtek. A gyakorlati oklevél megszerzésével a módszerrel kapcsolatos tanulmányaim megkezdése után hat évvel, 2021 nyarán, hivatalosan is kineziológus végzettséget szerzek. A képzés szemléletformáló: a közös megegyezések létrehozását lelki oldalról segíti; előmozdítja az emberi működés és viszonyok még jobb elméleti ismeretét. Emellett 2020. ősze óta a Károli Gáspár Református Egyetem BA pszichológus-hallgatója vagyok, szintén abból a célból, hogy még több ismerettel, hatékonyan segíthessem a hozzám fordulókat. Az elmúlt egy évben továbbá négy mediációs továbbképzésen és konferencián vettem részt.


2018. szeptemberében az International Center or Nonviolent Communication által szervezett Erőszakmentes kommunikáció tréningen vettem részt. Köszönöm a kapott tudást, szemléletet Rambala Éva trénernek!


Öt év gyakorlati munka után, 2018. márciusában - két további továbbképzés teljesítésével - a következő öt évre vonatkozóan is nyilvántartott mediátor lettem, így friss elméleti és hosszú évek gyakorlati tapasztalatával várom tisztelt ügyfeleimet továbbra is.


Kedves ügyfeleim és honlap-látogatók, elfoglaltságom esetén időpontegyeztetés (és visszahívás kérése) sms-ben a 70-9423236 telefonszámon lehetséges.


Tájékoztatom Önöket, hogy aktuális (őszi/téli/tavaszi/nyári) szabadságom, valamint továbbképzések ideje alatt a válaszadási idő hosszabb lehet, emiatt megértésüket és türelmüket előre is köszönöm!


Tisztelt érdeklődők: 2016. április 28. - május 1. között kineziológiai továbbképzésen veszek részt, ezért ebben az időszakban hívást nem tudok fogadni, sms-ben azonban ezidő alatt is elérhető leszek.


Tájékoztatom kedves ügyfeleimet és az érdeklődőket, hogy a Mediációs Iroda 2015. június 1-jétől könnyebben megközelíthető helyre költözött. Az új cím: XIV. kerület, Várna utca 12-14.

Az új irodahelyiségben továbbra is várom mindazokat, akik szeretnék válásukat közös nevezőre jutva, megnyugtató módon megegyezve lebonyolítani, vagy kapcsolatukat rendbe hozni.


Új írásom a blogban a párterápia létjogosultságáról szól: érdemes "kibírhatóvá" tenni a kapcsolatot? Vagy inkább lépjünk? (2015. március 25.)


2014. március 15-én hatályba lépett az új polgári törvénykönyv, amely a válásokra vonatkozóan is hozott jogi változásokat: áttekintés a blogban.


Örömmel tájékoztatom kedves ügyfeleimet, hogy néhány hete, 2013. december 8-án átvehettem az egy éves NLP-NLPt gyakorlati kommunikációs tanfolyam elvégzését igazoló oklevelemet. Remélem, hogy ezzel az újabb képesítéssel és szélesebb körű tudással még hatékonyabban segíthetem a hozzám fordulókat kapcsolatuk javításában, vagy békés lezárásában.


2013. decemberében a legolvasottabb blogbejegyzés: "Másképp gondolkodnak a férfiak és másképp a nők" a férfi-női gondolkodás különbségeiről...


Az Iroda 2013. október 1-jétől a XIII. kerület Petneházy utcában működik. Szeretettel várom ügyfeleimet az új honlap mellett új irodámban is!

Kapcsolat

Hívjon: 70-942-32-36

Írjon: barna.andrea.pszi@gmail.com
Keressen a facebook-on:
Dr. Barna Andrea Mediációs Iroda

Legfrissebb bejegyzés

A párkapcsolat és a szülők

A jól működő párkapcsolat két önálló, felnőtt ember szövetsége. Ahogy mondani szokták: akkor jó, ha "H" betőt formáz, nem két egymásra támaszkodó szárból álló "A" betűt. Hogyan kapcsolódik ez a szülők...

A vagyonmegosztásról

A válási mediáció kapcsán minden esetben felmerül a vagyonmegosztás kérdése is. Ahhoz, hogy olyan közös megegyezés, válási mediációs megállapodás szülessen, amelyben mindkét fél egyetért, a feleknek ismerniük kell a közös vagyon megosztására vonatkozó törvényi rendelkezéseket, lehetőségeiket ezzel kapcsolatban. Az alábbiakban ezt ismertetem röviden.

A mediációs megállapodásnak (ahogy azt korábbi blogbejegyzésemben részletesen leírtam) ki kell terjednie - az ingatlanon fennálló közös tulajdon megszüntetése kivételével - a házastársi közös vagyon megosztására.

A házasságkötéssel ugyanis a házastársak között vagyonközösség keletkezik a házassági életközösség idejére. Ez azt jelenti, hogy a házastársak közös tulajdona lesz - 50-50%ban - mindaz, amit akár együtt, akár külön-külön szereztek. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy nem számít, hogy az adott dolgot melyikük vásárolta meg, vagy hogy az melyikük nevén van: a házassági életközösség alatt szerzett vagyon közös vagyon, ami azt jelenti hétköznapi nyelven szólva, hogy fele-fele arányban az egyiküké és a másikuké.

Kivétel ez alól az úgynevezett "különvagyon"-ba tartozó vagyon. Különvagyon az a vagyontárgy, ami a házasságkötéskor már megvolt, továbbá az a vagyontárgy, amit a házasság fennállása alatt öröklés jogcímén szerzett vagy ajándékba kapott egyikük. Különvagyonba tartozik az a vagyon is, amely személyes használatra szolgál és szokásos mértékű és mennyiségű, illetve ide számít a különvagyon értékén szerzett vagyontárgy is. Utóbbi eset például, ha valaki készpénzt örökölt és abból lakást vett. A különvagyon tehát azé, aki örökölte, ajándékba kapta, már megvolt neki a házasságkötéskor stb.

A házasság megszünésekor rendelkezni kell arról, hogy a fentiek szerinti közös vagyont a felek hogyan osztják meg egymás között. Ha a házasság közös megegyezéssel, mediációs megállapodás aláírásával szűnik meg, akkor a megosztást a mediációs megállapodás tartalmazza. Vagyonmegosztásra egyébként nem csak a házasság felbontásakor, hanem a házasság alatt is sor kerülhet (akár bíróság által, akár a felek közötti, ügyvéd által ellenjegyzett megállapodással). A házassági életközösség megszűnésekor tehát a vagyonközösség véget ér, és bármelyik házastárs követelheti a közös vagyon megosztását, illetve abban megegyezhetnek. 

Bár a vagyonmegosztásról szóló megállapodás tartalmát a felek határozzák meg, fontos, hogy az egyértelmű és végrehajtásra alkalmas legyen. Ha a vagyonmegosztásról a bíróság dönt, akkor a felek teljes vagyoni helyzetét fel kell deríteni, amit a bíróság a felek által rendelkezésre bocsátott adatok alapján tesz meg. Ilyenkor perköltségként a követelt összeg törvényben előírt százalékának megfelelő illetéket kell megfizetni.

A válási mediáció során tehát a közös vagyon megosztásáról meg kell egyezni, azzal a kivétellel, hogy az ingatlanon fennálló közös tulajdon megszüntetése nem feltétele a mediációs megállapodásnak, a házasság felbontásának.

Röviden érdemes szót ejteni az élettársak közötti vagyoni viszonyokról is, amelyek eltérnek a házastársak vagyoni viszonyaitól. Élettársak esetén az élettársi viszony fennállása alatt a közös gazdálkodás eredményeként szerzett vagyon közös vagyonnak minősül, míg a már előtte meglévő és a kapcsolat alatt örökölt, vagy ajándékba kapott vagyon az adott fél különvagyona. Élettársak esetén a közös vagyon - a házastársaktól eltérően nem 50-50%-ban, hanem - a szerzésben történő közreműködés arányában oszlik meg. A háztartásban végzett munka is a szerzésben való közreműködésnek számít.

A bíróság előtti vitában a feleknek bizonyítaniuk kell azt, hogy ki mekkora jövedelemmel járult hozzá a közös beruházásokhoz, vagy ha a közreműködés aránya nem állapítható meg, akkor azonosnak tekinti azt a bíróság. Vagyonmegosztásnál a bíróság az együttélés időszakának a bizonyítottan közös időszakot tekinti (pl. közös hozzáférésű bankszámla, közös tulajdonú ingatlanban bejelentve élt mindkét fél stb bizonyíthatják ezt). Tehát a bíróság előtt először is bizonyítani kell, hogy volt és melyik időszak volt az együttélés időszaka, mikor állt fenn az élettársi kapcsolat, majd ezután azt, hogy a közös vagyonhoz ki mennyivel járult hozzá.

(Bár a bejegyzés az új Ptk. hatálybalépése előtt íródott, de tartalmát frissítettem, így az új szabályozásnak megfelelő szöveget tartalmaz.)

e-mail icon Facebook icon