A mediáció típusai
A mediáció a konfliktusok széles körében alkalmazható módszer, beleértve a gazdasági vitákat, családi konfliktusokat, párkapcsolati problémákat és a válást. Mára széleskörűen alkalmazzák minden olyan helyzetben, ahol a harc helyett a megegyezés a cél, ahol a felek a megoldást keresik.
Irodámban a válási és a párkapcsolati mediáció a leggyakoribb, az emberek és kapcsolataik az a terület, amellyel szívesen foglalkozom, amiben nagy tapasztalatom van. De miben különbözik a válási és a párkapcsolati mediáció, mit jelent a családi mediáció és hogyan alkalmazható a mediáció más területeken, például a gazdasági életben?
A válási mediáció voltaképpen hivatalos eljárás abban az értelemben, hogy igazságügyi közvetítő - azaz a szakminisztérium által nyilvántartott képzett mediátor - segít a konfliktus rendezésében. Az általa aláírt megállapodás több, mint egyszerű közös megegyezés, brósági jóváhagyással alkalmas a házasság felbontására.
A párkapcsolati mediáció ezzel szemben akár a párkapcsolati tanácsadás körébe is sorolható lenne, ahhoz nagyon hasonló. A különbség az, hogy a mediátor speciális módszerrel (mediálás) dolgozik együtt a felekkel azon, hogy a megromlott párkapcsolatot új alapokra helyezzék. A fókuszban a konfliktusok állnak és azok megoldása. A párterápiától, mint pszichológiai módszertől ez eltér, gyakorlatiasabb, jövőorientáltabb, gyorsabb. A párkapcsolati mediáció tehát nem hivatalos eljárás, hanem egyfajta életviteli tanácsadás, segítség a konfliktusos párkapcsolat javítására.
A családi mediáció kifejezés arra utal, hogy a konfliktust a család - azaz a gyermekek - szempontjainak előtérbe helyezésével oldjuk meg. A családi mediáció körébe tartozik a válási mediáció abból a szempontból, hogy ha a házasságból gyermek született, akkor egyértelmű, hogy az ő szempontjait, érdekeit kell elsősorban szem előtt tartani. A családi mediáció kifejezésnek van egy olyan jelentése is, amely arra utal, hogy a mediáció az érzelmekre is hangsúlyt helyez, azokkal is dolgozik (válás esetén azok lezárásával). Ebben az értelemben használom, amikor azt mondom, hogy munkám során az "érzelmi központú családi mediáció módszerét alkalmazom". Ez a módszer különbözik az ún. klasszikus mediációtól, amely az USA-ban alakult ki, ahol a mediátor moderátor, a "vita levezetője", de érzelmi témákat nem érint. Az érzelmi központú családi mediáció módszerét Magyarországon tanárom, Nagy Zsóka dolgozta ki és alkalmazza - tanítványaival együtt - sikeresen, hosszú évek óta. És hogy a családi mediáció kifejezést teljesen körüljárjuk, a szó természetesen jelentheti olyan konfliktusok megoldását is, amelyek családon belül, de nem a párkapcsolatban alakulnak ki: szülők és felnőtt gyerekeik, anyós és meny konfliktusainak mediációját.
Megemlítem még a gazdasági mediációt, mint a mediáció szintén gyakori alkalmazási területét. Ide tartozik a cégek közötti konfliktusok mindenki számára megfelelő megoldása, amellyel elkerülhető a pereskedés. Másrészt ide tartozik a cég és annak alkalmazottja közötti viták megoldása is, amellyel viszont elkerülhető a munkaügyi per.