Mit jelent a párkapcsolati mediáció?
Mediátorként kétféle mediációval foglalkozom: válásokkal, és a párkapcsolat javítását célzó mediációval. A párkapcsolati mediáció szintén konfliktuskezelés, mint a válási mediáció, de célja más.
A párkapcsolati mediáció célja a kapcsolat problémáinak megoldása, azaz egy jól működő, boldogító kapcsolat kialakítása.
A párterápiától eltérően azonban nem "vájkál", hanem gyakorlatias, hatékony módszer. Természetesen a párkapcsolati mediáció - eltérően a válási mediációtól - nem hivatalos eljárás:-) Kötetlenebb, érzelmi alapú, azonban a mediáció menete egy szempontból hasonló: nálam ez is két szakaszból, egyéni külön-külön találkozásokból, és aztán a közös találkozóból, a mediációs ülésből áll.
Párkapcsolati mediációra akkor érdemes jelentkezni, ha a kapcsolat nem jól működik, konfliktusos, de a válás nem merül fel, vagy felmerül, de még érezzük, hogy lehetne visszaút. Nagyon sokszor - az esetek 40%-ában - a válási szándékkal érkezők végül inkább kapcsolatukat javítják... Így döntenek menet közben. Talán mert az "el akarok válni!" inkább csak segélykiáltás... Kérdés, mikor jön el az a pont, hogy mediátorhoz forduljunk párkapcsolati konfliktusunkkal? Minél előbb... Mert ha felmerül a kérdés, hogy külső segítség szükséges, akkor általában tényleg szükséges. És mert minél előbb kezelünk egy konfliktust, annál nagyobb az esélye a megoldásnak, mielőtt elmérgesedne és visszafordíthatatlanná válna a folyamat.
Néhány szó tehát a párkapcsolati mediációról...
A Nagy Zsóka által kidolgozott és általam is alkalmazott mediációs eljárás két fő részből áll: először külön-külön beszélgetek a pár két tagjával, empátiával de objektíven meghallgatom és egy-egy kérdéssel új gondolatokra indítom őket. Közelítem az álláspontjaikat, igyekszem kimozdítani őket saját hadállásukból, megértetve velük a másik szempontjait, motivációit. Sok mindenre fény derült az egyéni beszélgetések során, mindkét fél felismer sok olyan dolgot, amire korábban nem is gondoltak. Minden helyzet, minden kapcsolat más, ezért nem lehet általánosítani, hogy miről esik szó az egyéni beszélgetések során. De minden kapcsolatnak vannak értékei, az induláskor teli ez a "kosár", aztán sokszor szépen lassan kifogy. Fel kell tölteni ismét. Az egyéni beszélgetések annyira személyre - és a kapcsolatra - szabottak, hogy lehetetlen felsorolni, hány és milyen kérdés merülhet fel...
Az egyéni beszélgetések során családállítói és NLP terapeuta tanulmányaim során szerzett ismereteimet is alkalmazom, egy-egy ilyen beszélgetés hasonló, mint amit tanácsadóként, coachként is folytatok a hozzám fordulókkal. Gyakorlatiasan, célorientáltan dolgozunk, de nagy odafigyeléssel és empátiával. Legtöbbször kommunikációs problémák állnak a konfliktus hátterében, de előfordul, hogy hozott családi minták vagy egyéni problémák állnak mögötte. Ilyenkor is tudok segíteni. Egyébként maga az, hogy egy kívülálló számára vázolja az ember a problémát és az kérdéseivel rávezeti dolgokra, már önmagában sokat segít. Persze előfordul az is, hogy mediáció keretében nem kezelhető, súlyosabb egyéni gondok húzódnak meg a kapcsolati probléma mögött, ilyenkor lehetőség van felfüggeszteni a mediációt és azok megoldása után tovább haladni.
Amikor megfelelően előkészítettük a "megállapodást", akkor kerül sor a mediációs ülésre. A megállapodás párkapcsolati mediációnál egyfajta szövetség, "szerződés". Ez leegyszerűsítve azt jelenti, hogy a megállapodás arról szól, hogy a kapcsolatuk javítása érdekében milyen lépéseket tesznek meg. Természetesen megegyezve abban, hogy mi az amit teljesíteni tudnak és mi az amit részben, vagy más módon. A következő időszakban ezt a megállapodást igyekeznek betartani és ha igénylik, néhány hónap múlva együtt áttekintjük, hogy szükséges-e módosítani, hogyan alakult a kapcsolat azóta.
Mindig egyedi, hogy mit tartalmaz a megállapodás, ez a pár saját "térképe" ahhoz, hogy megtalálják az utat vissza egymáshoz. Miután az egyéni beszélgetések során mindketten jobban megértették a másikat és felismerték saját hibáikat is, az indulatok elmúlnak és helyükre az együttműködés lép. És a hit, a lendület, hogy tehetnek magukért, a kapcsolatért, az élet nem arról szól, hogy tűrjünk és szenvedjünk, vagy hogy feladjuk. Jó ezt látni, ezért érdemes mediátornak lenni:-)